עבודות עץ המתבצעות בבית או בגינה מביאות איתן תמיד שילוב של פתרון לצורך ועיצוב החלל. עבודות העץ שאותן אפשר לבצע בבית או בגינה רבות ובהן פרגולות, משטחי דקים, גדרות, סגירות חורף וחיפוי קירות. המאפיינים של העבודות השונות הם שכולם נותנים לחלל מראה שונה מהמקור, מראה ייחודי וכשהעבודות מתבצעות במקצועיות ועם חברה בעלת ניסיון אפשר ליהנות מעיצוב מושלם לאורך זמן.

עבודות עץ באזור הבית והגינה

פרגולות עץ – פרגולות עץ מפגישות בין פתרון הצללה לבין אלמנט עיצובי. הפרגולות יכולות להיות ממוקמות בכל מקום בחצר, בכניסה לבית ואפילו ניתן להתקין אותן במרפסת. הפרגולות יכולות להיות גדולות או קטנות וניתן לעצב אותן בדרכים שונות ולבנות אותן ממבחר סוגי עץ שונים.

דקים – דקים הינם משטחי עץ (או משטחים סינטטיים) שיכולים לשמש כריצוף עבור הגינה, השביל, הכניסה לבית, למרפסת וגם ליצירת משטח אנטי סליפ סביב הבריכה או הג'קוזי. הדקים מגיעים בשלל דגמי עץ והאפשרות לעצב שבאמצעותם את החלל הינה בלתי מוגבלת.


גדרות עץ – גדרות עץ מפרידות בין שטח הבית לשכניו ולחלל הציבורי ומאפשרות להגן על דיירי הבית מפני אנשים ובעלי חיים. הגדרות יוצרות מחיצה אקוסטית שחוסמת רעשים סביבתיים ובנוסף לכל אלה הן משדרגות נראותו של הבית ומעניקות את העיצוב הרצוי למקום.

סגירות חורף – סגירות חורף הינן מבנים אשר מוצאים במסעדות רבות ואיזורים ציבורים, אך בשנים האחרונות אפשר לראות אותן ביותר ויותר בתים פרטיים. סגירות חורף מאפשרות להפוך מרפסת לחדר, לשנות את המבנה של הגינה ולקבל מרחב מגורים נוסף ומעוצב.


חיפוי עץ – חיפוי עץ הוא חיפוי המתבצע על קירות הבית, מהצד הפנימי או החיצוני שלו. החיפויים הפכו לפופולאריים ביותר במהלך השנים האחרונות כיוון שהם מעניקים אלמנט עיצובי מרשים ובנוסף לכך מביאים עימם תכונות של בידוד אקוסטי, בידוד טמפרטורה, הגנה בפני מזיקים והסתרה של נזקים בקירות.

שילוב עבודות העץ כבר בשלב תכנון הבית והגינה

כבר בשלב תכנון הבית, הגינה או השיפוץ תוכלו לתכנן גם אלו עבודות עץ תבצעו במקום. חשוב לדעת כי עבודות העץ יכולות להתבצע בנפרד מתהליכים של עבודות בבית, אך מי שמבצע תכנון בתים וגינות צריך להכיר את האפשרויות השונות שעומדות לפניו.
אדריכלים, מעצבים ומעצבי גינות, מכירים בדרך כלל את האפשרויות השונות של עבודות העץ ולכן יכולים להחליט כיצד לשלב אותן בתכנון המקורי. היתרון של תכנון עבודות העץ עם תכנון הבית או החצר הוא היכולת לבצע התאמה מושלמת בין כל האלמנטים בלי להתפשר על אלמנטים שונים. אנשי מקצוע יכולים להגיע לחברה עוד בשלב התכנון ולקבל עצות או להחליט יחדיו כיצד העבודות השונות ישתלבו ויעניקו את תוצאות העיצוב הטובות ביותר בלי להתפשר על הנוחות.

התהליך של עבודות העץ
תכנון – השלב הראשון בביצוע עבודות עץ הוא התכנון אליו ניגשים לאחר תיאום ציפיות בין הגורמים השונים (כשאדריכלים ומעצבים רבים בוחרים להיות מעורבים בשלב זה). בתכנון בוחרים את סוג העבודה, את העץ ובוחנים כיצד העבודה תשתלב במרחב בצורה הטובה ביותר.
ביצוע – ביצוע עבודות העץ נערך ביום המדויק שנקבע לעבודה כשכל הכלים והחומר מגיעים באותו יום מתוך מטרהלרכז את העבודה לזמן קצר ככל שאפשר בלי להתפשר על האיכות.
תחזוקה – אפשר לראות היום שרוב עבודות העץ דורשות עבודות תחזוקה מינימליות. תדירות עבודות התחזוקה ואופיין ייקבע לפי סוג העבודה, סוג העץ והפעילות במקום. כל מי שמתכנן לשלב בביתו או בגינה עבודות עץ יעשה טוב אם יברר מראש על עבודות התחזוקה ולא יופתע כשיצטרך לבצע אותן.
עבודות עץ לגינה


תחזוקת דק עץ וחידושו          
 
דק עץ מהווה פתרון אידיאלי לחצרות ולגינות בישראל, מאחר שהוא מעניק פינה נוחה ואסטטית  להסבה, ומאפשר לעצב את הגינה תוך חיסכון במים. דקיםאלו בנויים מסוגים רבים של עצים, כדוגמת דק איפאה או אורן, וניחנים במראה טבעי המשרה אווירה חמימה ואיכותית. יחד עם זאת, בהיותם עשויים מחומר גלם טבעי ואורגני הדקים נוטים לדהות עם השנים, להינזק מפגעי מזג אוויר כמו גשם, קרינת שמש ולחות, ולאבד לאורך זמן מחינם. לכן, חשוב לשמר את מראה הדק בעזרת תחזוקת עץ נכונה ושוטפת.


מה כוללת תחזוקת עץ
תחזוקת עץ לדק כרוכה בעבודות ניקוי, ליטוש, חיזוק קורות, איטום וצביעה בשמן, כאשר התדירות, אופן הביצוע וסוג החומרים הנדרשים משתנים בהתאם לסוג העץ. כמו כן, קיים הבדל בעיקרון התחזוקה בין סוגי העצים, כמו ההבדל שבין תחזוקת דק איפאה לדק טיק אפריקאי. על מנת לעמוד על הדקויות של תחזוקת עץ מומלץ לגשת אל מחסן עצים מקצועי ומוכר. הצוות המיומן של המחסן  יוכל להנחות אתכם לביצוע נכון, וגם תוכלו לרכוש במקום את החומרים הנדרשים.


תכיפות תחזוקת דקים מעץ
מידת התכיפות של תחזוקת עץ בדקים תלויה בעיקר בסוג העץ ממנו הם עשויים. דקים מעץ קשה כמו דק איפאה או אירוקו יש לצבוע ולחדש פעם בשנה, בעוד שדקים מעץ רך כמו אשוח או אורן יש לחדש בממוצע פעם בחצי שנה. יחד עם זאת, תדירות תחזוקת עץ נקבעת גם לפי תנאי השטח ומידת השימוש. כך לדוגמא, דקים בדרום הארץ חשופים ליותר לשמש ואילו דקים בהרי הצפון נחשפים לכמויות גדולות של גשמים, וסביר להניח שתכיפות תחזוקתם תעלה. כמו כן, דקים שעושים בהם שימוש אינטנסיבי, כמו במסעדות, יידרשו לתחזוקה בתדירות גבוהה יחסית. האינדיקציה הטובה ביותר לתחזוקה הינה חזותו של העץ, כלומר שאם העץ מתחיל לאבד מחינו בטרם המועד הנדרש לתחזוקה, סימן שיש לחדשו בתדירות גבוהה יותר.


פעולות טרום צביעה 
לפני תחילתן של עבודות תחזוקת עץ חשוב לנקות היטב את הדק בעזרת חומרי ניקוי איכותיים ומתאימים, על מנת להסיר אבק, כתמי מים, לכלכוך, טחב ועובש. לאחר ניקוי העץ מומלץ למרוח או להתיז עליו חומרים מיוחדים הדוחים חרקים ונוזלים, ואפשר לשקול גם שימוש בצבע בבסיס שיסייע בקליטה טובה יותר של פעולות הצביעה או השימון.


צבע או שמן לדק עץ
תחזוקת עץ נכונה כרוכה בבחירת צבע או שמן איכותי ומתאים. חשוב לדעת שדק מעץ ניתן לצבוע או למרוח בשמן, ולמרות שצבע מעניק לעץ חזות מרשימה יותר הוא דורש עבודת תחזוקה תכופות יחסית, הכוללות שיוף של הצבע הישן. מאידך, שמן מבליט את המראה הטבעי ומאפשר לעץ לנשום, כך שהבחירה בין שמן לצבע תלויה למעשה בהעדפות האישיות. בכל מקרה, חשוב לבדוק שהמוצר הנבחר מתאים לסוג העץ המסוים שממנו עשוי הדק, ולמרוח את הצבע או השמן בשכבה אחידה שתבטיח מראה אחיד. כמו כן, יש ולוודא שלא נותרו שלוליות או מצבורי צבע או שמן הגורמים לאחר ייבושם להיווצרות אזורים עיסתיים.


שימוש נכון בשמן לדק 
שמנים לדקים עץ מוצעים מגיעים במגוון רחב של סוגים, ביניהם שמנים שקופים השומרים על המראה הטבעי של העץ, שמנים בעלי פיגמנט צבע, שמנים חצי שקופים, ושמנים אטומים המגנים מפני קרינת השמש אך מסתירים את פיתוחיו של העץ.


שימוש נכון בצבע לדק 
צבעי דק מבוססים על שמן ייעודי לדקים ולשימוש חיצוני, ומגנים על הדק מפני פגעי מזג האוויר ומפני שחיקה. בדרך כלל עדיף לבחור צבע בעל גוון כהה יותר, מכיוון שהוא נשמר לזמן ארוך בהשוואה לגוונים בהירים. כמו כן, לפני הצביעה כדאי לבדוק באזור קטן ונסתר אם הצבע המתקבל עומד לשביעות רצונכם.


חידוש דקים מעץ
מלבד עבודות תחזוקת עץ שוטפות, אחת לכמה שנים יש גם לחדש את הדק על מנת להגן ולשמור על עמידותו ומראהו, ולסייע להארכת ימיו. על עבודות אלו נמנה בין היתר חיזוק קורותיו של הדק, וזאת על ידי הברגת הקורות ומתיחתן מחדש. כמו כן, יש להחליף ולתקן קורות שנפגמו או שקעו באורח קשה. בנוסף לכך, ניתן לשקול קרצוף ושטיפה של הדק עם ציוד מיוחד, וכן שיוף של השכבה העליונה וצביעתה לאחר מכן.

שימון דקים

עבודות עץ לעיצוב הבית והגינה

פרגולת עץ,בניית דק עץ,עבודות מעץ
דק ללא תחזוקה,דק למרפסת,דק לגינה
חידוש דק אורן,דק אורן,פרגולה לבנה
עבודות בעץ,גדר עץ,חידוש דק איפאה,
אדניות מעץ,אדניות עץ,דק איפאה בבריכה
בניית דק ,עבודות דק,בניית פרגולה